Украинский КВ портал
Новости Украинский УКВ портал
Среда, 30.09.2020, 08:23


Попробуйте наш тулбар
Меню сайта

Категории каталога
Соревнования [14]
Рекомендации [27]
Дипломы [0]
Документация [3]
Непроверенные идеи [9]
Разное [22]
История и впечатления [37]
Экспедиции [37]
Технический раздел [76]

рассылка по почте

Главная » Статьи » Соревнования

CQ WW CW 2015
Contest для контестмена – це завжди велике свято. Особливо CQ WW. Адже це головний контест всіх справжніх радіоаматорів світу. До великих «свят» готуються завчасно. Незважаючи на те, що я тільки початківець, я також почав готуватися заздалегідь. Із рубрики «Для начинающих» журналу «Радио», популярних серед радіоаматорів книг і брошур ХХ століття, які в той час не так просто було «дістати», я знав, що треба привести в порядок апаратуру, антени, перевірити їх роботу, надійність. Апаратура в мене така: трансивер IC-7000, підсилювач ZZ-750, тюнер MFJ-962B. Антени – RR-33 на ВЧ і вірьовки на НЧ. На 160 немає нічого. Також потрібно розробити тактику і стратегію. Тут приходиться розраховувати тільки на себе. Ніхто з досвідчених контестменів не поділиться тонкощами цієї справи. Адже це особисте, індивідуальне, у кожного своє, секретне. І абсолютно правильне. Тільки воно, у поєднанні з відповідним сетапом, забезпечує досягнення найвищого результату.

Почав з апаратури. Оглянув зверху, знизу, з боків. Попідкручував антенні адаптери. Ввімкнув, покрутив ручки, поклацав кнопками. Все працює. Провів кілька QSO, запитав про якість сигналу, почув дуже «кваліфіковані» рекомендації: «підняти» середні частоти і «добавити» трохи високих. А взагалі «сігнал находітся в полосє». Останнє мене підбадьорило і заспокоїло, так що я не став нічого піднімати, добавляти, а залишив все як і було, щоб не вийти за «полосу».
Вийшов у двір і перевірив антени. Нічого особливого не замітив. Вірьовки висять, RR-33 також на місці. Якийсь дядько, що проходив вулицею, поцікавився, скільки каналів приймає така антена. Щоб не вступати в розмову з поясненнями, для чого ця антена, я сказав йому: «Двадцять два, поки-що». Дядько з розумним виглядом сказав: «Нормально» і пішов собі далі. На цьому ревізія антен закінчилась.

Тепер потрібно розробити тактику і стратегію. Потрібно розпланувати, коли і скільки працювати на якому діапазоні, працювати на загальний виклик, чи на пошук або і на загальний виклик, і на пошук комбіновано, скільки часу на загальний виклик, а скільки на пошук. Також потрібно розпланувати і час роботи, адже 48 годин без відпочинку витримати неможливо. Та ще ж і їсти щось потрібно, тому що дві доби без їжі також не витримаєш. А це все забирає дорогоцінний час і, як наслідок, зменшує кількість QSO, зон, мультів і таких бажаних score.
І тут на допомогу приходить наука. Адже 37 років свого життя були віддані їй не даремно! Складається математична модель, підключається теорія багатофакторного аналізу, визначається функція з десятком зміних і починається процес пошуку оптимальних рішень. Мета одна – щоб було проведено якнайбільше QSO, зібрані всі зони на всіх діапазонах, якнайбільше мультів і багато, дуже багато таких бажаних і необхідних score. Обмежень всього двоє – не втратити свідомість без сну і не померти з голоду за дві доби. Дві доби, що таке дві доби? Але ж на всякий випадок консультуємося зі знайомими лікарями, і з радістю взнаємо, що в їхній практиці не було летальних випадків від голодування протягом двох діб. Потрібно пити багато води. Із сном гірше. Тут 50 на 50. Тому час на сон потрібно залишити.

Далі в хід іде лінійне програмування – самий простий і надійний математичний апарат пошуку оптимальних рішень. І ось за кілька днів усе готово – у нас у кармані є кілька варіантів. Але ж варіантів кілька. І всі вони оптимальні. Теоретично. Та й яка ж наука без практики? Ставимо експерименти. Для цього використовуємо Scandinavian Activiti Contest, Worked All Germany Contest, WAE DX Contest, LZ DX Contest і навіть, вибачте, Ukrainian DX Contest.

Незважаючи на те, що експерименти дають не дуже коректний результат, все ж таки ми маємо перевірену тактику і стратегію роботи в CQ WW CW. І саме головне, маємо свою, правильну, надійну тактику і стратегію, яка з відповідним сетапом, дасть найкращий результат.

І ось до теста залишаються лічені дні. «Як їх дожить?» (© UX1UA). Всі думки там. В голові перебираються різноманітні варіанти. Іноді дружина запитує: «З тобою все в порядку?» Як їй пояснити, що через два дні CQ WW? Ніхто не зрозуміє того стану, в якому істинний контестмен перебуває перед контестом.

Наступила п’ятниця. Останній день перед контестом. Згідно з особистою, абсолютно правильною тактиткою і стратегією, в цей день я повинен спати. Так, спати наперед, на два дні. Але вже о пів на сьому ранку дружина говорить, що сьогодні ми повинні їхати в село. При чому не просто поїхати, але ще й заночувати там, а повернемось тільки в суботу або в неділю. Ніякі пояснення про тест, що я попереджав, не проходять. Ледве вдалося умовити, що поїдемо туди і назад, на ніч залишатися не будемо. В думці я згадував не зовсім добрими словами Пола Сегала,W9EEA, який у 1928 році написав кодекс радіоаматора, і в якому підкреслив, що радіоаматорство всього тільки хобі, і воно не повинно заважати відношенням у сім’ї, на роботі і т.д. Що він не міг написати щось інше?

Перевірив тиск у шинах і поїхали. Туди і назад майже триста кілометрів. Триста кілометрів нашими рідними українськими дорогами, це не німецькими автобанами. Я б поставив би коефіцієнт 1 до 10. Тобто 10 км на автобані відповідає 1 км по дорозі Київ-Знам’янка. Хто їздив тут і там погодиться. І от уявіть собі, що перед контестом, ви з Варшави проїхали в Ліссабон через Рим. Це вдень. А вночі починається контест.

Двадцять друга година за київським часом. На 20 м є ще слабеньке проходження. Станцій мало. Всі чекають початку. До початку ще чотири години. Поїздка в село дає себе знати, відчувається втома. Але згідно з особистою, абсолютно правильною тактикою і стратегією роботи в контесті, обов’язково треба працювати перші чотири-п’ять годин. Тому що в цей час в ефірі присутні майже всі учасники з усіх країн світу. В цей час також починає відкриватися проходження на 40м на NA і можна провести багато триочкових QSO. Але втома… І тут приймається саме мудре рішення – до початку контеста відпочити пару-трійку годин. Адже до початку ще цілих чотири години! А відпочивши, можна починати контест, як нічого і не було.

Очі закриваються, як тільки голова торкається подушки. За мить я відкриваю очі і не вірю своїм очам – на годиннику сьома ранку. За вікном сіріє. Схвачуюся як ошпарений, включаю трансивер – проходження на Штати ще є, але вже закінчується. Іде вже шоста година з початку контеста. Зараз я вже не пригадую всіх слів, якими себе лаяв і обзивав. Але потім трохи заспокоївся, адже до кінця тесту було ще більше як сорок дві години. Швидко взяв на озброєння особисту, абсолютно правильну тактику і стратегію роботи в контесті і почав проводити QSO.

Через півгодини в кімнату заходять дочка, зять і маленький внук. Дочка пояснює, що вони привели малого до нас лише на одну годину, бо їм треба терміново кудись поїхати, а з малим вони не можуть. Вони знають, що я зайнятий, але вони швидко повернуться і заберуть дитину. Я прошу вибачення у Пола Сегала, W9EEA, але я його знову згадав.
Я не встиг навіть відкрити рота, щоб щось заперечити, як вони вже поїхали. Я залишився з внуком. Внук якраз досяг такого віку, що вже вміє все вмикати, крутити ручки на трансивері, натискати кнопки, навіть знає функціональне призначення органів керування трансивером. Але він ще не знає, що робити цього не можна. Єдине, що мені залишилося, це вимкнути апаратуру. Що я і зробив. Добре, що в той момент мене ніхто не бачив.

Як завжди, вони забрали внука о восьмій вечора. При цьому я їм нічого не сказав.

Не встигли закритися за ними двері, як у мене вже повністю все працювало. Але на 20 м проходження вже закінчувалося. На 40 м тільки місцеві станції. На 80 м також. Навіть застосувавши особисту тактику і стратегію, QSO ішли якось нерівно, коряво. То я перепитував позивні, то мене перепитували, і це сильно дратувало. Дратувало також і те, що появилося дуже багато потужних станцій з препаскудними сигналами, які закривали майже увесь діапазон. Це на 40м. На 80 м не можна було працювати, тому що дружина дивилася любимі передачі, а на цьому діапазоні з підсилювачем є TVI. Працював на 40 м. Спрацював з усіма, хто робив загальний виклик. Потім викликав сам. Наступив момент, що вже перестали звати. Дочекався закінчення серіалів. Перейшов на 80 м. Проходження було нестійке. Та й які зв’язки можна зробити на Inv. V з висотою 10 м? Радіус 1,5 – 2 тис. км. Все що було в цьму радіусі було спрацьовано.

Наступив ранок і я став чекати, коли відкриється проходження на ВЧ.

Діапазони ще не відкривалися, а за вікном почався, зразу невеликий, а потім більший дощ. Потім цей дощ перейшов у сніг. Це був перший сніг у цю зиму. Як завжди він пішов тоді, коли ніхто його не чекав, і як завжди комунальні служби у Києві не були готові до цього. Але виявилося, що не тільки комунальні служби.

Почали відкриватися ВЧ діапазони. Перші станції пробиваються з нульового та дев’ятого районів Росії, з Японії. Я встановлюю свій RR-33 на 60 градусів, налаштовуюся на кореспондента і, тільки він закінчив CQ, починаю викликати його. І в цей момент спрацьовують всі захисти в PA. PA відключається. Що сталося? Роблю rezet, віходжу вбік, де немає станцій, зменшую потужність, і що я бачу? КСВ зашкалює. Відключаю РА. Тюнером налаштовую більш-менш прийнятний КСВ. Тепер працювати можна, але тільки QRP.
Сніг, який налип на елементи суперантени, змінив її параметри. І, як напевно ви зрозуміли, не в кращу сторону. Мало того, так тепер станції, які збоку або ззаду, стало чути гучніше, ніж ті, які в нарямку головного випромінювання.

Повернув антену на Південну Америку і провів з трудом пару QSO з японцями. Long Pass на QRP!

Уявіть собі, що в змаганнях формули 1 якийсь чудак кинув виклик досвідченим пілотам і на своєму боліді заднім ходом на швидкості 10км/год вирішив обставити їх і завоювати головний приз!

Так от цім чудаком був я, тільки не в формулі 1, а в CQ WW! Світловий період другого дня знову пропав! Тепер уже через сніг. Тільки під вечір параметри антени відновилися, але на 10 і 15 м проходження вже закічилося (10 і 30 QSO відповідно), а на 20 м удалося провести близько сотні QSO.

Знову переходжу на 40 м. Але тут майже всі знайомі обличчя. Радіус, обмежений вірьовкою, чітко вказує щасливому власнику на його місце. За кілька годин набирається всього якась сотня QSO. Після закінчення любимого серіалу, на 80 м така ж картина. Майже всі позивні, які забиваєш у Log, червоні. На загальний виклик також майже ніхто не підходить.
Але від особистої, абсолютно правильної тактики і стратегії відступати не можна! А вона говорить, що останні години тесту треба працювати обов’язково! Тому пікав до кінця. В результаті, 474 QSO, 53 Zone, 170 DXCC і всього 174386 Score. Результат не вражає навіть початківця. Незважаючи на особисту, абсолютно правильну тактику і стратегію роботи в контесті, наклалися об’єктивні і суб’єктивні негативні фактори, які не були враховані і не були упереджені. Тому «маємо, що маємо» (© Кравчук Л.М.).

Правда, деякі фактори одночасно були і негативними і позитивними. Наприклад, сніг. З одного боку він вивів з ладу суперантену. А з іншого боку, він заставив мою дружину перенести прання, яке вона робить чомусь завжди під час контесту. Уявіть собі, який би був результат, якби вона ще й на НЧ вірьовках розвішала сушити випрану білизну?

Микола Ятченко, UR8UZ

смт Глеваха, 30 листопада 2015 р.

Share/Bookmark
Категория: Соревнования | Добавил: UR8UZ (01.12.2015)
Просмотров: 2133 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 1
1 us2yw   [Материал]
Прекрасно !

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Вход на сайт
Логин:
Пароль:

Поиск по сайту
Добавить поисковый плагин в Firefox

Статистика
Украинский КВ портал
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Посетители сегодня:
ux1cw, UR7UDПри копировании материалов с этого сайта, обязательна АКТИВНАЯ ссылка на сайт HFDX.AT.UA и на первоисточник!
Copyright HFDX.AT.UA © 2020
Хостинг от uCoz